Yayınlanma Tarihi: 23 Temmuz 2020

Parsiyel Taşımacılık Nedir?

Nakliye sektörünün ya da çok daha geniş bir ifade ile lojistik sektörünün, hızlı bir şekilde gelişmesi ve ihtiyaç sahiplerinin birbirinden değişik bir beklentide bulunması farklı taşımacılık kavramlarının geliştirilmesine neden olmuştur. Lojistik yönetimi işlemlerinin yapımı esnasında, müşterilerin talep ve istekleri göz önünde bulundurulmuştur. Müşterilerin beklentilerinin en uygun bir biçimde karşılanabilmesi için parsiyel kelimesi üzerinde çalışmalara başlanmıştır. Parsiyel, kelime anlamı olarak tüm olmayan anlamına gelir. Parsiyel kelimesine bir nevi parça da denebilir. Nakliye sektöründe sıklıkla kullanılan ve karşımıza çıkan bir kavram haline gelmiştir. Parsiyel taşımacılık, bir ya da birden fazla alıcı tarafından ve farklı firmalardan sipariş edilen ürün ya da malların tek birleşmiş yük halinde taşıma sürecine verilen isimdir. Yük teslimatı genellikle karayolu, hava yolu, demiryolu ve denizyolu ile gerçekleşmektedir. Bu tarz bir durum gerçekleştiği takdirde, alıcıları farklı olan mal ya da ürünler aynı vagon ya da konteyner içinde taşınabilmektedir. Parsiyel taşımacılık, aynı güzergahta yer alan birbirinden farklı müşterilerin eşya, ürün ya da yüklerini, aynı tır, kamyon ya da kamyonet ile taşıma lojistiğine denir. Parsiyel taşımacılığı, ayrıca parça eşya taşımacılığı olarak da bilinir. Örnek vermek gerekirse, İstanbul’dan Ankara’ya gidecek olan farklı kişilerin eşyalarının tek bir kamyon, tır ya da kamyonette taşınması durumudur. Parsiyel taşımacılıktaki en temel amaç; Aynı istikamet üzerinde taşınması talep edilen bütün yükleri, toplam yük miktarı bir kamyonu, kamyoneti ya da tırı doldurmasa bile, aynı araca yüklenerek taşıma maliyetini düşürmektir. Herhangi bir ihtiyaç sahibi müşteri, arzu ettiği herhangi bir bölgeye, istediği bir miktarda ürün göndermek istediği zaman, eğer bu talebi bir taşıma aracını ( kamyon, kamyonet, tır vb. ) doldurmayacak kapasitede bulunuyor ise müşterinin lojistik firmalarından talep edeceği hizmet, parsiyel olarak tanımlanır.

Parsiyel Taşıma Fiyatları

Parsiyel taşıma fiyatları lojistik hizmeti sağlayan firmalara göre değişkenlik gösterebilir. Birbirinden farklı fiyat politikasına sahip olan lojistik firmaları, müşterinin taşınmasını istediği ürünün ağırlığına, boyutuna göre değişik fiyatlandırma uygulayabilir. Bunlara ek olarak, parsiyel taşımada müşterinin gönderilmesini istediği ürünlerin gideceği yerin mesafesi de fiyat belirlemek adına oldukça önemli bir noktada yer almaktadır. Lojistik hizmeti sağlayan firmalar, yurtiçi parsiyel taşımacılık sayesinde tek bir araç ( kamyon, kamyonet, tır vb. ) ile pek çok müşteriden gelen birden fazla beklentiyi karşılar, buna ek olarak müşterilere kaliteli hizmet ve diğer taşıma şekillerine nazaran daha ekonomik bir ortam sunar. Parsiyel taşımacılık ülkemizde pek çok lojistik müşterisi tarafından tercih edilir. Bu sebeple, gelen talep düzeyine uygun olarak parsiyel taşımacılık pek çok lojistik firması tarafından müşterilerine servis edilir. Parsiyel taşımacılığa duyulan bu yoğun talebin sebebi arasında yer alan bazı avantajlar bulunur. Bu avantajlar yer alan en temel neden tasarruftur. Az miktarda genel bir kargo göndermek için müşterinin lojistik amacı ile kiralanan aracının (kamyon, kamyonet, tır vb.) navlun bedelini ödemesi gerekmez. Nakliye maliyeti taşınan malların ağırlığı veya hacmi ile doğru orantılı olarak hesaplanır. Küçük miktarda malların depolanması için gerekli alan düşük olduğu için depo maliyetlerin azalması da müşteri için oldukça önemli bir avantaj sağlar.

Parsiyel taşımacılığın müşteriler tarafından oldukça sık bir şekilde tercih edilmesinin bir diğer sebebi ise müşterilere sağladığı kolaylıktır. Parsiyel tarzı taşımacılık yöntemleri tehlikeli maddelerin dışındaki tüm yükler için son derece uygundur. Parsiyel taşımacılık hizmetinin sıklıkla tercih edilmesinin başka sebebi ise güvenilirlik sağlamasıdır. Lojistik müşterileri, bu hizmeti seçerek kendi mal ya da ürünlerinin son derece güvenli ve sağlam bir biçimde müşteri tarafından önceden belirtilen adrese teslim edileceğinden emin olabilir. Parsiyel hizmeti, sınırlı sayıda yurt dışından mal ya da ürün satın alan kişiler ya da küçük ölçekli şirketler için son derece mükemmel bir çözümdür. Bazen bu hizmet, yabancı online mağazalardan ya da e-ticaret sitelerinden oldukça büyük miktarlar halinde mal ya da ürün satın alan ve bazı nedenlerden dolayı ekspres teslimatı kullanmak istemeyen perakende müşteriler tarafından da sıklıkla tercih edilen bir taşıma şeklidir.

Parsiyel Taşımacılık Nasıl Yapılır?

Parsiyel taşımacılıkta sevkiyat türü yurt dışı ya da yurt içi olmak üzere iki farklı kategoriye ayrılmaktadır. Eğer Türkiye içinde sevkiyat yapılacaksa, bu durum şehirlerarası parsiyel taşımacılık hizmeti şeklinde ifade edilir. Türkiye’den gidecek parsiyal yüklemeler ya da bir başka ülkeden Türkiye’ye gelecek parsiyel yüklemeler uluslararası parsiyel taşımacılık şeklinde ifade edilir. Parsiyel taşımacılık yapmadan önce, taşımayı yapacak olan lojistik firması taşıma işleminin fiyat tutarını belirleyerek müşterinin bilgisine sunar. Parsiyel taşımacılık, rezervasyon, planlama, depolama ve sevkiyat olmak üzere dört farklı adım eşliğinde uygulanır. Parsiyel taşımacılıklarda belli ölçütler kullanılır ve hesap edilir. Bu ölçütler, metreküp bazlı, ağırlık bazlı, ya da desi bazlı olarak sayılabilir. Parsiyel taşımalarda taşıma işlemi yapılacak olan kargonun eğer hacim miktarı fazla ise hacim üzerinden, kargonun ağırlık miktarı fazla ise ağırlık üzerinden çevirme yapılarak hesap edilir. Parsiyel taşımacılıkta taşınması planlanan yükün ağırlığı ile birlikte hacmi de son derece önemlidir. Karayolu taşımacılığı içinde yer alan parsiyel taşımacılıkta kullanılan bazı hesap ölçütleri bulunmaktadır. Bu hesap ölçütlerini lademetre, metreküp ve ağırlık hesap ölçütleri şeklinde sıralamak mümkündür. Parsiyel yükün m3 şeklinden hesaplanması son derece önemlidir. İlk olarak taşınması planlanan ürün ya da malların eni, boyu, yüksekliği ve adeti çarpılır. Bu şekilde parsiyel yükün m3 şeklinden değeri ortaya çıkar. Karayolunda, 1 m3 tonajı 333 kg olarak ifade edilir. Denizyolu parsiyel taşımacılık 1 m3 tonajı 1000 kg olarak hesaplanırken, havayolunda ise 1 m3 tonajı 167 kg olarak ifade edilir.

Parsiyel Taşımacılık Türleri Nelerdir ?

Parsiyel taşımacılık dört farklı gruba ayrılır. Bu türler, karayolu, havayolu, denizyolu ve demiryolu şeklindedir. En yaygın olarak kullanılan bir parsiyel nakliye türü karayolu üzerinden gerçekleşir. Bu yöntem ile kara araçları kullanılarak RUT planlamasına uygun şekilde dağıtım yapılması sağlanır. Ürün ya da malların araçlara yükleme işlemi kapıda ya da depodan gerçekleşir. Havayolu taşımacılığında genel olarak parsiyel kargoların taşımaları yapılır. Ürün ya da malların yükleme işlemi havalimanı ya da havaalanında yapılmaktadır. Yurtdışına taşınacak yüklerin gümrüklü olması gerekir. Denizyolu, konteyner ve açık yük olarak taşıma seçeneklerini müşterilere sunar. Yurtiçi taşıma yöntemlerinde fazla kullanılmaz. Türkiye’de denizyolu parsiyel taşımacılık hizmeti için limanlardan gümrüklü olarak gemiler parsiyel yükleri yüklerler. Demiryolu, çok fazla tercih edilen bir yöntem değildir. Avrupa parsiyel taşımacılık yöntemi için en uygun olan ulaşım şekilleri arasında demiryolu ve karayoludur. Pek çok lojistik hizmeti sağlayan firma, çeşitli Avrupa ülkelerine haftanın belirli günlerinde parsiyel taşımacılık hizmeti verir. Diğer taşıma yöntemlerine nazaran çok daha uygun fiyatlı olan parsiyel taşıma hizmeti, bu fiyat politikasını çeşitli Avrupa ülkelerine yaptığı sevkiyatlarda da sürdürür.

 


Siz de parsiyel taşımacılık ile ilgili tüm taleplerinizi çözüme kavuşturacak uzman bir ekip ile çalışarak ürünlerinizin istediğiniz her noktaya zamanında ve güvenle ulaşmasını istiyorsanız Parsiyel Taşımacılık sayfamızı ziyaret edebilir, size özel müşteri temsilcimizden hemen teklif alabilirsiniz.