Publish Date: 11 May 2020

Hızlı Kargo Nedir?

Hızlı kargo, internet üzerinden alışverişin son derece büyük bir şekilde artış gösterdiği bu dönemlerde oldukça önem arz eder. Hızlı kargo ile müşteriler sipariş ettikleri ürünü diğer kargo türlerine göre çok daha hızlı bir şekilde temin etmiş olur. Bu sayede, zamanın oldukça değerli olduğu günlerde büyük bir avantaj elde edilmiş olunur. Hızlı kargo kullanıcıya aynı gün ulaştırılan kargo türüne verilen isimdir. Tüketicilerin çeşitli e-ticaret sitelerinden satın aldıkları ürünlerin taraflarına hızlı bir şekilde ulaşması kullanıcıların zaman tasarrufu adına oldukça önem teşkil etmektedir. Tüketicinin hızlı kargo hizmetinden yararlanabilmesi için bazı koşullar bulunmaktadır. Kargonun aynı gün hızlı bir şekilde kişiye ulaşması için, sipariş edilen ürünün yer aldığı depo ile alıcının aynı il sınırları içerisinde yer alması gereklidir. Aynı şekilde bu durum gönderici için de geçerlidir. Alıcıya hızlı kargo göndermek için sipariş edilen ürünün tedarik edileceği depo ile alıcının adresinin aynı il sınırları içerisinde yer alması gerekmektedir. Bu şartlar sağlandığı takdirde kargo, sipariş edildiği gün saatleri içerisinde alıcıya ulaşır. Örnek vermek gerekirse teslimat sağlanacak depo Ankara’da yer alıyorsa ve beraberinde alıcının adresi de Ankara sınırları içerisindeyse alıcı hızlı kargo hizmetinden faydalanabilir. Alıcının adresi ile ürünün tedarik noktası birbirinden uzak ise kargonun alıcının adresine teslim edilebilmesi adına kargo uçaklarının devreye girmesi söz konusu olmaktadır. Hızlı uçak kargo hizmetini bir üst seviyeye çıkaracak kadar iddialı olan bir kargo türüdür. Tedarik noktası ile alıcı adresi birbirine yakın iller arasında yer alıyor ise aynı gün kargo hizmetinin oldukça hızlı bir şekilde alıcıya ulaşması mümkün hale gelir. Hızlı olduğu kadar etkili de olan bu hızlı kargo türünde satıcı firma, her ne kadar uçak ile gönderimi sağlasa da eğer alıcının adresi ile ürünün yer aldığı tedarik noktası birbirine oldukça uzak ise aynı gün kargo kavramı çoğu zaman geçerli olmuyor. Bu sebeple uçak ile gönderimde dahi mesafe oldukça önem arz eder. Kargo uçaklarının kargonun alıcıya teslim edilme süresini oldukça kısalttığı pek çok kişi tarafından bilinen bir gerçek. Hızlı kargo uçaklarının, karayolu bağlantısı üzerinden teslimat adresine gidecek olan bir hızlı kargodan çok daha kısa sürede teslimat adresine varması mümkündür. Hızlı kargo uçağı, karayolu üzerinden teslimat noktasına gidecek olan kargo aracının yarısı kadar bir sürede teslimat adresine ulaşacaktır. Hızlı kargo Ankara noktasından karayolu bağlantısı üzerinden 24 saatte teslimat noktasına ulaşıyorsa, bu sürenin hızlı kargo uçağı ile 12 saate düşmesi beklenir. Geçen her dakikanın dahi çok büyük bir öneme sahip olduğu düşünülürse, hızlı kargo hizmetinden faydalanmak son derece doğru bir tercih olacaktır.

Hızlı Kargo Gönderim İşlemleri Nasıl Gerçekleşir?

Hızlı kargo son zamanlarda en çok tercih edilen kargo hizmetlerinden biri haline gelmiştir. Bunun en önemli sebeplerinden biri zamandan tasarruf sağlamaktır. Hızlı kargo hizmeti sayesinde çok daha kısa bir sürede kargoyu alıcının belirttiği adrese teslim edilmesini sağlayabilir ya da sipariş verdiğiniz ürünün size teslim edilme süresini oldukça minimum bir seviyeye indirmeyi mümkün hale getirebilirsiniz. Hızlı kargo gönderimi yapmak isteyen kişiler hızlı kargo gönderim işlemlerinin nasıl yapıldığını merak eder. Hızlı kargo işlemlerinde eğer internet üzerinden sipariş söz konusu ise hızlı kargo şirketlerinin internet adreslerine ulaşabilir, kendiniz ve göndermek istediğiniz kargo ile ilgili bilgiler vermeniz gerekir. Öncelikli olarak, çoğu hızlı kargo hizmeti veren kargo şirketleri gönderimi yapılacak olan kargonun ağırlığını önemser. Genel olarak hızlı kargo hizmeti veren kargo şirketleri en fazla 30 kiloya kadar ağırlığı olan kargo paketlerini aynı gün, alıcının belirttiği adrese teslim eder. Hızlı uçak kargo için bu durum biraz daha farklılık gösterir. Hızlı uçak kargo hizmeti veren şirketi ilk olarak telefon numarası ile bağlantı kurup kuryelerin çalışma saatini öğrenmeniz gerekir. Daha sonra kuryelerin hangi bölgelere hizmet verdiğini sormanız gerekmektedir. Hızlı kargo gönderme işlemlerindeki bir sonraki adım ise hızlı kargo hizmeti sunan, seçtiğiniz kargo şirketine alıcının ve kendinizin adresini belirtmeli, iletişim bilgilerinizi paylaşmalısınız. Bu bilgileri paylaştıktan sonra hızlı kargo kuryeleri, siparişinizi alıcının yer aldığı adrese teslim için harekete geçecektir. Birkaç saatin ardından siparişiniz alıcının bulunduğu adrese teslim edilmiş olacaktır. Hızlı kargo hizmeti veren kargo şirketleri de pek çok kişi tarafından merak edilen bir başka konudur. Türkiye’de kargo hizmeti veren pek çok kargo firması, kullanıcılara hızlı kargo hizmeti sunmaktadır. Bulunduğunuz il sınırları içerisindeki bir başka semte kargonun hızlı bir şekilde teslim edilmesini sağlamak istiyorsanız hızlı kargo hizmeti veren kargo firmalarından biri ile iletişime geçebilir, uygun şartlar sağlandığı takdirde hızlı kargo hizmeti veren hızlı kargo şirketleri ile kargonuzu alıcınıza çok daha hızlı bir şekilde ulaştırmanız mümkündür.

Hızlı Kargo Gönderimi Esnasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Hızlı kargo gönderimi sırasında, göndericinin dikkat etmesi gereken bazı durumlar var. Dikkat edilmesi gereken hususlardan biri kargoya verilecek olan paketin içeriğinin zarar görmesini engellemektir. Göndermek istediğiniz kargo paketi gönderim esnasında pek çok sorunla karşı karşıya kalabilir. Bu sorunlar arasında, düzgün paketlenmemiş olan ürünlerden akan sıvılar, ıslanma, aşırı ısı, düşme, kırılma ve sarsılma gibi istenmeyen problemler yer alır. Tüm bunlara önlem olarak kargo paketinizi teslim adresine hiçbir şekilde hasar görmemiş bir biçimde ulaşsın istiyorsanız kargo paketinizi muntazam ölçüde paketlemeniz gerekir. Özellikle kargo paketini ıslanma olaylarına karşı korumak istiyorsanız paketi su geçirmeyen bir poşet ile kaplamanız gerekir. Eğer su geçirmeyen bir paketi temin etmeniz oldukça zor görünüyor ise kargo paketinizi hemen temin edebileceğiniz ya da hali hazırda elinizin altında bulunan bir streç film ile kaplayabilir, bu sayede kargo paketinizin teslimat süresi içerisinde herhangi bir ıslanma olayı sonucu hasar görmemesini sağlamak mümkün hale gelir. Hızlı kargo gönderimi esnasında dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise kargo fiyatıdır. Pek çok yönden diğer kargo türlerine göre oldukça kolaylık sağlayan hızlı kargo fiyat bakımından da diğer kargo türlerine göre değişiklik gösterir. Pek çok hızlı kargo gönderimi yapan firma, gönderilmek istenen kargo paketinin ağırlığına göre fiyat belirler. Diğer kargo türlerine göre biraz daha fazla ücretlendirmeye sahip olan hızlı kargolar müşterilerine sağladıkları kaliteli hizmet ile pek çok tüketici tarafından tercih edilir. Hızlı kargo nedir sorusuna da verilebilecek en alternatif cevaplar arasında yer alan zaman tasarrufu da göz önünde bulundurularak talep edilen fiyatlandırma ile doğru orantılı bir hizmet ile karşılaşırsınız. Hızlı kargo gönderimi esnasında yaşanan bazı sorunlardan biri de kargo paketinizin kırılmasıdır. Kargo paketinin kırılmasını engellemek amacıyla göndericinin bazı önlemler alması gerekir. Bu sebeple göndericiler kargo paketini naylon ya da köpük ile kaplayabilir. Bant, naylon paketler, kargo poşetleri ya da karton kutular da kargo paketinizin alıcıya en iyi şekilde ulaşmasına yardımcı olacak nesneler arasındadır. Kargo paketlerinizin teslim süresi zarfında açılma yaşamasını önlemek amacıyla sıkı bir biçimde kargo paketinizi bantlamanız gerekir.

Mikro İhracat Nedir?

Türkiye’den yapılan brüt ağırlığı 300 kg’den az ve bedeli katma değer vergisi (KDV) hariç 15.000 Euro’dan fazla olmayan ETGB ile yurt dışına ürün satışına verilen isimdir. Yalnızca bu şartları taşımakta olan ürünler mikro ihracat şeklinde gerçekleşebilir. Buna ek olarak E.T.G.B. açılımı elektronik ticaret gümrük beyanıdır. Pek çok kişi tarafından tercih edilen geleneksel olarak da bahsedilen ihracat tipi gümrük müşavirliği hizmetlerini bünyesinde barındırdığından dolayı oldukça maliyeti yüksek bir ihracat tipidir. Mikro ihracat bedeli 15.000 Euro ve brüt ağırlığı 300 kg’den az olan ürünlerinizin yurtdışı satışını E.T.G.B. düzenleme yetkileri olan kurumlar tarafından gönderilmesini mümkün kılar. Ürünleri bu kurum ve kuruluşlar aracılığıyla gönderdiğiniz için büyük ölçüde maliyet ve zaman tasarrufu sağlamış olmanız söz konusudur. E.T.G.B. düzenleme yetkisine sahip kargo firmaları ülke çapında oldukça fazladır. Mikro ihracat pek çok sektörde oldukça yoğun bir biçimde kullanılmaktadır. Mal değeri çok yüksek olmayan ve çok fazla ağırlığa sahip olmayan ürünlerin ihraç edilmesi için tercih edilmektedir. Mikro ihracat size, nakliyeci, gümrükçü ve sigortacı yer almadan ihracat yapabilme fırsatı sunmaktadır. Bilinen ihracattan biraz farklı olarak, kargo sistemine benzer bir yöntem ile ihracat yapmak mümkün hale gelmektedir. Mikro ihracat için düzenlenmekte olan herhangi bir gümrük beyannamesi söz konusu değildir. Bunun sebebi mikro ihracatta gümrük müşavirinin yer almamasından kaynaklanır. Gümrük beyannamesi yerine ekspres taşıyıcılar tarafından düzenlenmekte olan elektronik ticaret gümrük beyanı bulunmaktadır. Ayrıca E.T.G.B.’yi gümrük müşavirleri de düzenleme yetkisine sahip değildir. Elektronik ticaret gümrük beyanı basılı bir belge olmamakla beraber elektronik ortamlarda düzenleme yapılması söz konusu olan bir belgedir. Mikro ihracatın pek çok kişi tarafından tercih edilmesinin sebeplerinden biri de daha az bürokrasi ile uğraşarak ihracat işlemlerini gerçekleştirmektir.

Mikro İhracatın Nasıl Yapıldığı Hakkında:

Mikro ihracat yapmak isteyen kişiler, mikro ihracatın nasıl yapıldığı ile ilgili belli başlı sorulara sahip olabilir. Geleneksel ihracat modeli oldukça masraflı ve uğraş gerektiren bir ihracat modelidir. Mikro ihracat ise tam tersi, bürokrasi ile daha az uğraşılan ve daha uygun fiyatlı bir ihracat modelidir. Birçok kurumun E.T.G.B. düzenleme yetkisi vardır. Eğer bir KOBİ iseniz alışılmış, geleneksel olan ihracat modeli yerine mikro ihracatı tercih etmenizde fayda var. Mikro ihracatın şu günlerde pek çok şirket tarafından geleneksel ihracat modeli yerine tercih edilmesindeki bir başka önemli neden ise, mikro ihracatta yapmanız gereken işlemlerin geleneksel ihracat modeline göre çok daha basit olmasıdır. Mikro ihracatın yapılabilmesi adına ilgili taşıma firmalarına temsil yetkisi vermeniz gerekmektedir. Aynı zamanda iş emri, Türkçe faturanın orijinali ve yurtdışı için hazırlanmış olan İngilizce ticari faturanın da ibraz edilmesi lazım. Bu esnada ürünler de hazırlanarak taşıyıcıya teslim edilmek üzere doğru yola çıkar. Geri kalan diğer işlemleri ürünleri taşımak ile yükümlü olan taşıyıcı firma üstlenir. Mikro ihracat kargo şirketlerine alıcının yer aldığı adrese teslim edilmek için kargo paketi göndermek ile oldukça benzer bir iştir. Ülke bazında, daha düşük vergi oranından faydalanmak adına AB ülkeleri ile Türkiye arasında ticarette kullanılan bir gümrük belgesi tarzı yani ATR gibi bir belgeyi de taşıyıcı firmaların hazırladığını belirtmekte fayda var. Ayrıca ATR belgesinde tıpkı mikro ihracat modelinde olduğu gibi tüm ürünler gümrük birliğine dahil olmamıştır. Mikro ihracat limiti bedeli 15.000 Euro’dan ve brüt ağırlığı 300 kg’den az olan tüm ürünleri kapsamaktadır. Eğer yurt dışına teslim edilmek üzere şirket ya da firma tarafından alınan sipariş mikro ihracat limiti olan 15.000 Euro ve 300 kg’yi geçerse bu durumda alınan bu siparişler mikro ihracat olmaktan çıkar. Eğer mikro ihracat limiti aşılırsa bu sipariş mikro ihracat kategorisinden çıkıp geleneksel ihracat kategori içerisine girer ve gümrük beyannamesinin açılması söz konusu olur. Böylece uzun bir bürokrasi sürecine maruz kalıp zamandan tasarruf edilmemiş olur.

Mikro İhracat İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Şirket ya da firmaların mikro ihracat yaparken kullanması gereken birtakım belgeler mevcuttur. Bu belgelerden ilki dolaylı temsil yetki belgesidir. Mikro ihracat gönderi belge formu ya da iş emri gerekli olan bu belgelerden ikincisidir. Üçüncü belge maliye tarafından onaylanmış olan Türkçe faturanın aslı ya da e-faturadır. Mikro ihracat yapmak için gerekli olan son belge ise İngilizce fatura ya da proformadır. Bu belge ya da proformayı kurye firmasından bir örnek alarak temin etmiş olursunuz. Mikro ihracat yapan firmalar arasında pek çok firma yer almaktadır. Dünyanın her noktasına teslimat yapan büyük firmalar gibi global firmalar da Türkiye’de mikro ihracat yapmak isteyen şirket ya da firmalar için güçlü birer alternatif haline gelmeyi başarır. Aynı zamanda bazı yerel kargo firmaları fiyat politikaları ya da hızlı gönderim durumu nedeniyle mikro ihracat yapmak için tercih edilen kargo firmaları arasında yer alır. Mikro ihracat fiyatları verilen kaliteli hizmete ya da kargo firmasının maliyeti azaltan politikalar izlemesi sebebi ile değişkenlik gösterebilir. Mikro ihracat yöntemine başvurmak isteyen firmalar için kaliteli kargo hizmeti oldukça önemlidir. Kargo firmalarının fiyatlandırmaları belli başlı adımlardan oluşur. Kargo firmaları uygun fiyat politikası izlemesi, kaliteli hizmet anlayışı ve güvenli sevkiyat gibi kategorilere göre incelenip, mikro ihracat yapmak isteyen firmaların tercihi doğrultusunda şekillenir. Mikro ihracat modelini tercih etmek isteyen firmaların KDV ile ilgili endişeleri olabilir. Bu endişelerden biri mikro ihracat yapmadan önce katma değer vergisi (KDV) iadesinin mümkün olup olmayacağıdır. Pek çok firma mikro ihracat yapmaları halinde KDV iadesi alamayacağını düşünebilir. Bu düşüncenin sebebi ise mikro ihracatta gümrük çıkış beyannamesinin yer almamasıdır. Türkiye sınırları içerisinde KDV kanunları gereğince üretimi sağlanan ürün ve hizmetlerin tüketildiği yerde vergiye tabi tutulması söz konusudur. İhracat yapacak olan firma ya da şirket ürünü başka bir ülkeye sevk edileceğinden dolayı Türkiye sınırları içerisinde o ürüne fatura değerine ek olarak bir KDV uygulaması söz konusu değildir. Ürünün ihraç edildiği ülkede bulunan ithalatçı firma, ürünleri gümrükten teslim alırken gümrük vergilerini ödemekle yükümlüdür. Sadece, eğer ürünün ihraç edildiği ülkede KDV mevcut ise onu da ithalatçı firma ödeyerek ürünlerini teslim alır. Bu durumda ihracatı yapan firmanın KDV ödemesine gerek yoktur. Mikro ihracat modeli (E.T.G.B.) ile yapılmış olan ihracattan sonra KDV iadesi almak mümkündür. Mikro ihracat işlemlerinin tamamlanmasının ardından gönderici firmaya bir ETGB sorgu numarası verilmektedir. Dijital ortamda gerçekleşen bu işlemin ardından ihracatçı firma, mali müşavir ya da muhasebe departmanına ETGB sorgu numarasını iletip mikro ihracat KDV iadesi başvurusu yapması sağlanır. Bu başvuru sonucunda mikro ihracatı yapan firma KDV iadesini geri alabilir.